Okolica - Młodzieżowe Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu

Idź do spisu treści

Menu główne:

OKOLICE GONIĄDZA-BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

Goniądz – miasto w woj. podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Goniądz, położone na skraju Kotliny Biebrzańskiej, nad Biebrzą.  Na terenie gminy znajduje się wiele godnych poznania, cennych zabytków kultury sakralnej. W Goniądzu warty obejrzenia jest neobarokowy kościół zbudowany w latach 1922-24, a zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego. Interesująca jest kapliczka pod wezwaniem św. Floriana z 1864 roku z zabytkowym krucyfiksem. Warto pospacerować starymi alejami miejscowego cmentarza i odszukać żeliwne, odlewane w Sztabińskiej hucie – krzyże. Zwiedzić kaplicę cmentarną św. Ducha z 1907 roku. W wielu wsiach na terenie gminy zachowała się skromna architektura drewniana oraz przydrożne krzyże i kapliczki. Wędrując leśnymi szlakami spotkać można pomnikowe drzewa i głazy. Nad wodą obserwować ptaki, dla których Biebrza jest miejscem odpoczynku i żerowania w okresie ich wiosennych i jesiennych wędrówek. W Osowcu-Twierdzy zwiedzić system fortyfikacyjny carskiej twierdzy. Po całodniowej wycieczce odpocząć w kwaterach agroturystycznych, pensjonacie, hotelu lub na polach namiotowych.

Niesamowitą gratką dla miłośników historii  jest Twierdza Osowiec nazywana Polskim „Verdun". Wybudowana w XIX wieku fortyfikacja stała się jednym z najważniejszych elementów umocnień, które służyły obronie zachodnich granic carskiej Rosji.  W najlepszym stanie zachowania są obecnie Fort I (Centralny - siedziba Muzeum Twierdzy Osowiec) i Fort III (Szwedzki). Ze schronami, tunelami i innymi budowlami Osowieckiej Twierdzy, od dawna wiążą się  liczne legendy i tajemnice. 

GONIĄDZ -STOLICA BAGIEN BIEBRZAŃSKCIH ZAPRASZA

 Na wakacjach w Goniądzu  zapomnisz o wielkomiejskim ruchu, odpoczniesz od zawrotnego tempa i stresów codziennego życia. Zapomnisz o codziennych zmartwieniach, pracy. Wreszcie będziesz miał czas na spacer po lesie bądź ukwieconych łąkach, obserwowanie ptaków, zbieranie jagód i grzybów, czytanie książek, romantyczne wieczory nad Biebrzą. Będziesz mógł w spokoju posiedzieć przy grillu, czy przy ognisku....Bez wątpienia to jeden z najlepszych sposobów by poznać urok i życie przyrody mokradeł w najbliższym sąsiedztwie rzeki. W trakcie spływu liczne obserwacje ptaków wodno-błotnych i drapieżnych, liczne miejsca żerowania bobrów oraz miejsca ich bytowania: żeremia i nory.
Ze względu na swoje walory przyrodnicze i położenie w centralnej części doliny Biebrzy posiada wiele atrakcji turystycznych. Szlaki piesze, kajakowe, rowerowe, sąsiedztwo siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz zabytkowej Twierdzy Osowiec umożliwiają doskonałe spędzenie wolnego czasu. 

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego